Dlaczego mapa nie stronie nie działa? 5 najczęstszych powodów.

Wielu właścicieli serwisów internetowych zastanawia się dlaczego przestała działać mapa Google na ich stronie. W tym wpisie opiszemy najczęstsze przyczyny problemów z mapami oraz przedstawimy sposoby na ich rozwiązanie.

Wstępna diagnoza

Analizę problemu z mapami na stronie powinniśmy zacząć od analizy występującego błędu. W tym celu przechodzimy na stronę z mapką, następnie przy pomocy klawisza f12 przechodzimy do konsoli strony w przypadku błędów mapy powinien na czerwono wyświetlać się komunikat z błędem. Poniżej przedstawiamy opis najczęstszych błędów.

Brak klucza API

Mapy Google od 11 czerwca 2018 roku wymagają od właścicieli stron internetowych podania swojego klucza API  podczas korzystania z Map Google. Brak wspomnianego klucza objawia się widocznym obok komunikatem w miejscu mapy oraz poniższym błędem w konsoli strony.

Czym jest klucz API?

Jest to Ciąg znaków identyfikujący aplikacje np. stronę internetową w celu rozliczeń za wykorzystanie kluczy API. Aby go uzyskać należy zarejestrować się w Google Cloud Platform oraz podać dane karty kredytowej do rozliczeń. Konto z aktywną metodą płatności pozwala wygenerować klucze API między innymi do map Google.

Czy mapy Google nadal są darmowe?

Model rozliczeń w Google Cloud Patform (GCP) bazuje na naliczaniu opłat za każde tysiąc wyświetleń map lub innych elementów platformy. W ramach bezpłatnego pakietu otrzymujemy miesięczne środki do wykorzystania w ramach platformy – 200 dolarów. Po ich wykorzystaniu dalsze usługi będą nam doliczane do rachunku miesięcznego.

Całkowicie darmowe mapy

Warto jednak zaznaczyć że Google nadal udostępnia nam możliwość osadzenia na stronie całkowicie darmowych map baz żadnego klucza API.  Jednak personalizacja tych map ogranicza się do wyboru wielkości mapy. Pozostałe elementy w tym: styl mapy, inne firmy oraz obiekty na mapie a także przyciski są poza naszą kontrolą. Aby wygenerować kod takiej mapy wystarczy w mapach Google wyszukać pożądaną lokacje po czym  skorzystać z opcji udostępnij > osadź kod na stronie.

Jak zabezpieczyć się przed przekroczeniem limitu?

Stawki za wykorzystanie map Google są dojść wysokie. Dlatego wiele osób boi się zakładać konta GCP w obawie przed dużymi rachunkami w przypadku przekroczenia darmowej puli środków. Google jednak dało nam szereg narzędzi które pozwalają ograniczyć ilość użyć danego klucza. Możemy określić dzienny limit wyświetleń map a także limit dla użytkownika zabezpieczając nas przed nadmiernym wykorzystaniem środków przez pojedynczych odwiedzających.  Dodatkowo możemy określić całkowity maksymalny miesięczny budżet na optymalną kwotę, na przykład ograniczając ją wyłącznie do puli darmowych środków.

Brak zdefiniowanej metody płatności

Pomimo wdrożenia klucza API oraz poprawnego skonfigurowania limitów Twoja mama może mieć maksymalnie tylko jedno wyświetlenie dziennie. Jest to błąd wynikający z błędnie lub braku zdefiniowanej metody płatności która jest niezbędna do poprawnego działania klucza. Należy w Google Cloud Console (GCC) zweryfikować czy metoda płatności jest poprawnie skonfigurowana.

Przekroczenie limitu wykorzystania klucza

Jeśli masz już wygenerowany oraz wdrożony klucz API możesz spotkać się z błędem widocznym na zrzucie ekranu obok. Błąd ten oznacza nic innego jak przekroczenie wspominanych już limitów wykorzystania map. Przekroczenie może być globalne dla całej witryny – limit miesięczny, dzienny, koniec budżetu jak i tylko dla pojedynczego użytkownika. Z tym ostatnim błędem często spotykają się we deweloperzy oraz właściciele stron którzy testując działanie strony nadmiernie wykorzystują mapy załączając blokady. Rozwiązaniem tego problemu jest optymalny dobór limitów map oraz konfiguracja wyjątków dla adresów IP z których łączą się deweloperzy.

Limitami zarządzamy z poziomu Google Cloud Console w zakładce limity wykorzystania klucza oraz ustawieniach projektu(maksymalny budżet).

Ograniczenia domenowe wykorzystania klucza

Rozliczanie wykorzystania map na podstawie opublikowanego w kodzie strony klucza stanowi pewne zagrożenie. Dowolna osoba która odczyta Twój klucz API może na swojej stronie wdrożyć mapy na Twój rachunek. Google chcąc zabezpieczać swoich klientów przed taką praktyką wprowadziło funkcję ograniczania domenowego  wykorzystania klucza. Pozwala ono w ustawić klucz tak aby działał tylko  na zdefiniowanyc-h przez właściciela domenach. Jeśli widzisz taki błąd na swojej stronie należy przejść do ustawień klucza API i dopisać do listy akceptowanych domen Twoją.

Niedozwolony zewnętrzny skrypt

Zdarzają się także błędy nie związane zupełnie z kontem rozliczeniowym, będące objawem błędnej implementacji map na stronie. Jednym z takich błędów jest błąd XSS – oznaczający to że próbujesz wykonać na stronie niedozwolony zewnętrzny skrypt.

Czym jest zewnętrzny skrypt?

Zewnętrzny skrypt w tym przypadku JavaScript to osadzony na Twojej stronie zasób pochodzący z innej domeny. Osadzanie zewnętrznych skryptów stanowi popularną formę ataku XSS pozwalającego na osadzenie złośliwego kodu na zainfekowanej stronie.

Autoryzowane źródła

Twórcy przeglądarek w celu utrudnienia tego typu ataków zaczęli wymagać specjalnych nagłówków HTTP które autoryzują zewnętrzny zasób.  Brak  autoryzacji domeny w ten sposób oznacza odrzucenie tego zasobu przez przeglądarkę i wyświetlenie przedstawionego błędu.

Aby rozwiązać ten problem wystarczy dodać odpowiedni nagłówek który autoryzuje na Twojej stronie zewnętrzne zasoby od Google.

Błędy JavaScript

Ostatnim, zbiorczym błędem jest błąd JavaScript który wynika z błędnej lub nieaktualnej implementacji map na stronie. Jeśli mapa na Twojej stronie działała poprawnie a błąd zaczął pojawiać się stopniowo w nowych wersjach przeglądarek, oznacza to że korzystasz najprawdopodobniej z przestarzałego kodu, niezgonnego z nowymi standardami. Należy w takim wypadku ponownie wdrożyć mapy na stronie z wykorzystaniem najnowszego standardu JavaScript – ES6.

Jeśli natomiast błąd wystąpił po wykonaniu prac na stronie lub aktualizacji jakiegoś jej komponentu . Należy w pierwszej kolejności cofnąć wprowadzone zmiany na przykład przywracając kopie zapasową. Powinno to przywrócić poprawne działanie map. Sprawę samego problemu powinien przeanalizować webdeveloper który ustali przyczynę problemów oraz zaimplementuje zmiany które ją eliminują pozwalając wdrożyć wcześniej wycofane zmiany.

Podsumowanie

Wpis ten nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn problemów jakie mogą wystąpić z mapą na stronie. Jednak porusza on najpopularniejsze przyczyny problemów i pozwala na wykonanie samodzielnie podstawowej diagnozy. Jeśli masz problem z określeniem przyczyny problemu zachęcamy do kontaktu udzielimy bezpłatnej wstępnej diagnozy. Określimy przyczynę problemu oraz przygotujemy wycenę prac naprawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *